Ako vybrať detský bazénik?

Detský bazénik sa hodí pre deti už od 1 roka. Rozvíja motoriku a v kombinácii s vhodnými hračkami tiež podporuje detskú fantáziu. Niektoré modely ponúkajú okrem samotnej kúpacej nádrže tiež šmýkačky a iné atrakcie. Pred nákupom sa zoznámte so všetkými možnosťami, aby ste vybrali bazénik, ktorý bude vyhovovať vám a predovšetkým vašim deťom.

Detský bazénik sa hodí pre deti už od 1 roka. Rozvíja motoriku a v kombinácii s vhodnými hračkami tiež podporuje detskú fantáziu. Niektoré modely ponúkajú okrem samotnej kúpacej nádrže tiež šmýkačky a iné atrakcie. Pred nákupom sa zoznámte so všetkými možnosťami, aby ste vybrali bazénik, ktorý bude vyhovovať vám a predovšetkým vašim deťom.

Doba čítania 5 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Prvé rozhodovanie

Základné požiadavky

Bazénik vyberajte predovšetkým podľa veku dieťaťa. Výrobcovia väčšinou u svojich produktov uvádzajú, pre ako staré dieťa je bazén primárne určený. Od toho sa odvíja dizajn, nosnosť a rozmery. V našej ponuke nájdete tiež bazéniky, ktoré sú určené pre viac detí. Sú väčšie a majú vyššiu nosnosť. Zvážte účel bazénika. Pokiaľ ho budete nosiť z miesta na miesto, vyberte ľahký nafukovací model. Ak chcete odolný bazénik s multifunkčným využitím, siahnite po modeli z pevného plastu.

Umiestnenie

Pred nákupom si dobre premerajte miesto, kam hodláte bazénik umiestniť. Nezabudnite pripočítať tiež priestor okolo bazénika, aby ste sa mohli okolo pohodlne pohybovať. Reálnu predstavu o tom, koľko miesta vám bazénik zaberie, si vytvoríte tak, že na zem položíte napr. noviny o rovnakej ploche, akú má bazénik.

Konštrukcia

Bazéniky z plastu s pevnými stenami sú veľmi odolné a dajú sa využívať nielen na vodu, ale aj na piesok ako pieskovisko. Tieto bazéniky sa často skladajú z dvoch častí, ktoré je možné položiť na seba, zakryť spodnú nádobu a ochrániť tak vodu pred znečistením.

Nafukovacie bazéniky majú 1 až 4 nafukovacie prstence. Niektoré modely sú vybavené aj nafukovacím dnom. To zabráni úrazu v prípade pádu, ale na druhú stranu je bazénik náchylnejší k poškodeniu a preto je vhodné pod neho vložiť ešte ochrannú podložku. Nafukovacie modely môžu mať vo výbave aj striešku a iné ozdobné a hracie prvky.

Materiál a odolnosť

Bazéniky sa vyrábajú z PVC, ktoré sa pýši dobrým pomerom ceny a odolnosti. Na výrobu sa používa aj vinyl alebo kaučuk. Bazénik by mal mať ochranu proti UV žiareniu, ktorá zabráni blednutiu farieb a degradácii materiálu.

Parametre

Objem

Objem vám napovie, koľko vody budete potrebovať k naplneniu. Väčšinou sa pohybuje od cca 60 do 1 000 litrov. Pokiaľ tento údaj v popise produktu chýba, môžete sami vykonať jednoduchý orientačný výpočet.

Objem kruhového bazénika spočítate ako objem valca. K tomu budete potrebovať polomer základne bazénika a výšku. Pokiaľ sú údaje udávané v cm, výsledné číslo preveďte na litre tak, že ho vydelíte 1000.


π (3,14) x polomer bazénika² (cm) x výška (cm) / 1000 Objem bazénika s obdĺžnikovým dnom spočítate vynásobením všetkých troch strán. Ak zadávate údaje v cm, musíte výsledok opäť previesť na litre tak, že ho vydelíte 1000. Keďže sú ale rozmery často udávané vzhľadom k vonkajším stenám, je tento výpočet skutočne len orientačný.

šírka (cm) x dĺžka (cm) x výška (cm) / 1000

Tvar

Základňa bazénika môže mať tvar kruhu, oválu, štvorca alebo obdĺžnika. V oválnych alebo kruhových bazénoch sa môže dieťa ľahšie pohybovať dookola. Výber závisí čisto na vašich preferenciách a predovšetkým priestorových možnostiach.

Rozmery

Kruhové bazéniky majú priemer cca 60 až 200 cm a výšku v rozmedzí zhruba 20 až 80 cm. Základňa hranatých bazénikov sa pohybuje v rozmedzí cca 85 až 270 cm a výška medzi zhruba 25 a 70 cm.

Nosnosť

Nosnosť nájdete väčšinou u väčších herných centier a bazénikov so šmykľavkami, na ktoré je potrebné vyliezť. Uvádza sa ako maximálna záťaž. Tento údaj značí max. hmotnosť všetkých detí, ktoré sa na atrakcii môžu pohybovať.

Vhodne vybrané príslušenstvo zabezpečí deťom zábavu na celé popoludnie

Príslušenstvo

Atraktivitu bazénika pre dieťa rozhodne zvýši vhodné príslušenstvo. Niektoré bazéniky majú v základnej výbave okrem samotnej nádrže na kúpanie tiež vodné hračky, kĺzačky a vodné sprchy. Užitočným príslušenstvom je aj strieška či clona proti slnku.

Pokiaľ chcete dieťaťu zaobstarať niečo zábavnejšie než jednoduchý bazénik, zamerajte sa na nafukovacie hracie centrá, ktoré sa skladajú okrem kúpacej nádrže z rôznych atrakcií a ponúkajú dieťaťu najrôznejšie aktivity. Je potrebné však dodať, že sa hodia až pre staršie deti, ktoré sa dokážu samostatne pohybovať.

Bezpečnosť

Pri výbere bazénika sa riaďte vekom a schopnosťami dieťaťa. Ak je u výrobku uvedený odporúčaný vek, vždy sa riaďte týmto údajom. Čím mladší je dieťa, tým by mal byť bazénik menší a predovšetkým plytší.

Pre deti vo veku 1 až 1,5 roka sa hodí bazénik s nafukovacím dnom, strieškou a nízkym okrajom, ktorý nepresiahne 15 cm.

Deťom od 3 rokov môžete zaobstarať bazén s hĺbkou až 50 cm.

Pre vekovú kategóriu 3 až 7 rokov sú vhodné modely s hĺbkou cca 70 cm a pevným dnom.

Aj keď zaobstaráte zodpovedajúci bazénik, nikdy v ňom nenechávajte dieťa samotné bez dohľadu. Predtým, než dieťa do bazénika pustíte, skontrolujte, či je bazén v poriadku. Nesmie mať žiadne ostré hrany, oddeliteľné malé časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť alebo vdýchnuť. Plast by nemal ostro zapáchať. Na začiatku ukážte dieťaťu, ako si môže v bazéniku hrať a čo by v ňom naopak robiť nemalo.